Pas Cobra Bayonet.com.pl

Data dodania: 27 czerwca 2013   |  Ilość komentarzy: 6   |  Kategorie: Wyposażenie

Aby napisać kilka słów o czymkolwiek trzeba to w miarę jak najdokładniej sprawdzić lub przetestować. Jeszcze nie ucichły echa testów butów Helikona a już wrzucam coś nowego. Ktoś pomyśli że piszę byle co i jak popadnie. Jednak i buty i pas oraz pozostałe przedmioty które leżą w testach, są gruntowanie testowane i sprawdzane W butach przeszedłem 120 km i mogę się wypowiedzieć o ich wygodzie. Natomiast pas nosiłem przez 388 km i myślę że też mogę się wypowiedzieć coś na jego temat.

 Wstęp

Pasów do spodni na świecie jest milion rodzajów. Każdy nosi co chce i co lubi ale w dużej mierze każda grupa ma swój typ pasa. Inny noszą panowie do garnituru a inny do luźnych raperskich gaci. No i inne noszą goście związani z militariami i taktycznymi zabawkami.

W tym segmencie pasów do wyboru też jest dużo. Ale tak naprawdę to dopiero ostatnie 10 lat spowodowało że pasy są takie jakie są. Sam pamiętam czasy w ZHP gdy dobry pasek do spodni był trudno dostępny i drogi. Nosiliśmy paski robione z taśm spinających łączniki w namiotach ES lub skórzane troki. Dopiero w połowie lat 90-tych można było w demobilu kupić podróbki amerykańskich pasków wojskowych. I nie chodzi tutaj o pas oporządzeniowy tylko o zwykłe pasy do spodni, aby te z tyłka nie spadały. Koniec lat 90-tych spowodował rozpowszechnienie się pasów typu Rescu belt oraz Rigger belt. Były już wielokrotnie opisywane w internecie. Rescue belt to ciężki pas z klamrą spadochronową i ciężkim D-ringiem służący do awaryjnego dopięcia się lonżą lub karabinkiem do jakiegoś punktu asekuracyjnego. Rigger belt to lekkie taśmy z prostymi zapięciami wziętymi prosto z taśm do spinania ładunków w samolotach. Co dziwne i czego wiele osób nie wie to prekursorem takich pasów byli Brytyjczycy ze swoim rool-pin beltem. To oni już w latach 80-tych przerabiali swoje pasy oporządzeniowe doszywając im klamrę z taśmy spadochronu. Amerykanie po prostu to wykorzystali jako pasek do spodni.

COBRA BELT RESCUE (37)

Mamy więc początek wojny w Iraku i wielki wysyp taktycznych pasów Rescue. Nic dziwnego gdyż wraz z rozwojem taktyki rośnie zapotrzebowanie na nowy sprzęt. Operacji śmigłowcowe czy MOUT oraz CQB charakteryzują się działaniami na różnych poziomach budynków. A tutaj dochodzi nam wykorzystanie lin. Nie rozmawiamy o zjazdach na linach ze śmigłowca ale o budowaniu improwizowanych stanowisk, o asekuracji partnera czy o prostym dopięciu się lonżą do śmigłowca aby nie wypaść z otwartych drzwi. Posiadanie pasa typu Rescue powoduje że nie musimy już tracić czasu na zakładanie uprzęży a co lepsze mamy go zawsze ze sobą. Wykorzystanie pasa typu Rescue jest tak ogromne że na pewno nie będę w stanie wymienić wszystkich elementów. Ale najważniejsze to;

 

-improwizowana uprząż do zjazdów i asekuracji

-zabezpieczenie podczas przejazdów samochodem na pace czy progach

-zabezpieczenie podczas slotów w śmigłowcu

-budowa improwizowanych stanowisk zjazdowych w działaniach MOUT

-stabilny punkt do działań strzeleckich podczas zdobywania pojazdów

 

Czyli bardzo dużo. Dodatkowo czas przyniósł takie nowości jak umieszczenie pasa Rescue w tzw Blast Belcie czyli rękawie na którym naszyto taśmy MOLLE. W ten sposób możemy mieć pas do zielonej taktyki (lub innej) a w nim od razu pas asekuracyjny.

Jak kto woli.

Problemem była i jest waga oraz pancerność takiego pasa.

Dlatego część żołnierzy nie widząc potrzeby noszenie ciężkiego pasa w szlufki wsadzała lekkie Rigger belty.

 

Geneza powstania

 

Dziś Rescue belt ma w ofercie każda szanująca się firma szyjąca sprzęt taktyczny. I to w wielu odmianach. Przez wiele lat nie różniły się one od siebie. Rewolucją było wykorzystanie klamry spadochronowej o nazwie Cobra wyprodukowanej przez AustriAlpin. Do dziś toczą się spory która firma jako pierwsza wykorzystała ten typ zapięcia. Najstarsze zdjęcie z katalogu prezentuje firma SOTECH. Jest ono datowane na 2001 rok.

COBRA BELT RESCUE (34)

 

Co daje zapięcie? Zapięcie daje wygodę oraz czas. Jest to najwygodniejsze i najszybsze oraz najbezpieczniejsze zapięcie jakie można sobie wyobrazić jeśli myślimy o pasie.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Do samej budowy jeszcze wrócimy. Teraz skupię się na genezie powstania pasa „Bagneta”.

 

Prozaicznie największą zaletą pasów Rescue była ich też największą wada. Ciężar pasa. Na jednodniowe działania taki pas nie przeszkadza w niczym ale wiele dni maszerowania może być niewygodne. Gdy do tego dochodzi pas oporządzeniowy to robi się jeszcze mniej wygodnie. Wszystko zależy do czego używamy pasa i jak długo go nosimy w spodniach. I tutaj wchodzi Grzegorz ze swoim pomysłem. Teraz ważna Uwaga. Grzegorz nie wymyślił pasa z zapięciem typu Cobra. Grzegorz rozwinął ideę i wprowadził na nasz rynek nowy typ pasa.

To sama taśma z zapięciem Cobra. Żadnych uszek czy D-ringów. Można rzec że to połączenie Rigger belta a Rescue beltem. Pas dzięki wykorzystaniu odpowiedniej taśmy jest nadal wytrzymały a zapięcie Cobra bije na głowę tak wytrzymałością jak i szybkością zapięcia wszelkie pozostałe systemy jakie znamy. Mam różne pasy w domu. I miałem i kilka więcej. TAG, Blackhawk, Eagle, 5.11, MIWO. Wszystkie z nich są szyte z ciężkiej podwójnej taśmy i posiadają wielgachne D-ringi. Wyjątkiem jest 5.11 bo kolucho ma zintegrowana ale do jakiś specjalnie lżejszych nie należy.

Gdy zakładam spodnie na jeden dzień to mi nie przeszkadza waga tych pasów. Nawet podczas działań taktycznych waga takiego pasa nie daje mi się we znaki. Jednak gdy planowałem marsz na dystansie 388 km nie brałem pod uwagę w ogóle takiego pasa.

Dlaczego?

I tutaj cała geneza.

Jaki odsetek wśród użytkowników pasów Rescue używało ich w połączeniu z liną lub lonżą?

Ile osób zjeżdżało z wykorzystaniem samego pasa? Ile budowało stanowiska improwizowane?

Ano właśnie. Może 2%.

Mając to na uwadze Grzegorz wymyślił sobie super lekki pas z fajną klamrą. Koniec genezy.

Proste i skuteczne. Nadal taktyczne, nadal wytrzymałe, nadal pasuje do wszystkiego. Tylko że kilka razy lżejsze i prostsze w użyciu. Częściej nosimy niż mamy możliwość skorzystać z wytrzymałości.

Budowa

Nie da się tutaj opisać budowy poszczególnych pasów gdyż ja sam dostałem praktycznie cztery różne do testów. Czym się różnią? Pomijając kolory taśm i zapięć Cobra których jest mnóstwo to różnie polegają na ;

-różnych klamrach

-grubości taśmy

-sposobie przeszycia

COBRA BELT RESCUE (10) COBRA BELT RESCUE (11) KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Do tego Grzegorz wprowadził na sklepie możliwość wyboru i taśmy i zapięcia oraz samego sposobu zszycia. Mamy teraz ogrom wyboru. Moja wypowiedź skupi się więc na budowie najbardziej znanego zapięcia.

Cobra.

 

COBRA – Klamra wykonana jest z aluminium 7075 (korpus), stali nierdzewnej (piny, belka zaciskowa) i mosiądzu (uszka). Wytrzymałość klamry na zerwanie 9kN (ponad 900kg), w pętli 18kN (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy). Mechanizm klamry uniemożliwia otwarcie pod obciążeniem. Klamry COBRA są kompatybilne pomiędzy różnymi rozmiarami i można je ze sobą łączyć (np. 28mm i 50mm) oraz z panelami Cobra Compact i Cobra Multi Compact.

Tyle jeśli chodzi o suche fakty ze strony. A opis powinien być jeszcze prostszy. Najszybciej zapinana klamra na świecie. Klik i już.

Wytrzymałość

Cobra jak czytaliście wcześniej ma wytrzymałość 900 kg. Ale tutaj nic nam po wytrzymałości jak wraz z nią nie zastosujemy odpowiedniej taśmy oraz szycia. Wtedy można wykorzystać pas jako punkt asekuracyjny.

Użytkowanie

W dużej mierze to jak pas się sprawdzi zależy od tego jaki typ klamry i taśmy się wybierze. To jest największą zaleta pasów od Bagneta. Ja na marsz wybrzeżem wybrałem model z lekkiej zielonej taśmy oraz ze standardową klamrą Cobra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak się sprawdził ? Po pierwsze lekki i zupełnie się o nim zapomina. Po drugie szybki w użyciu. Wiecie o czym myślę. Kiedy potrzebujemy żeby pas szybko się rozpinał? Nie… nie o to chodzi ;-)

Chodzi o zrobienie tzw. dwójki w lesie. Jak nas przyciśnie to taki pas działa znakomicie. Klik i spodnie na ziemi.

A tak serio to pas podczas mojej i Łukasza prawie 400 kilometrowej podróży sprawdził się się wyśmienicie. Nie przeszkadzał i nie ciążył a mimo to w razie sytuacji awaryjnej miałem cały czas na sobie namiastkę uprzęży. Nie brałem ciężkiego pasa bo bałem się że mnie będzie uwierał. Stąd wybór padł właśnie na model Cobra.

Podsumowanie

Co mogę napisać w podsumowaniu. Pas użytkuję ponad pół roku. Non-stop dzień w dzień. Sprawdza się wyśmienicie. Po pół roku taśma lekko się zgięła z tyłu ale wszystko działa bez zarzutu. Dzięki możliwości doboru taśmy możemy sobie wybrać do czego pas ma nam służyć. Do broni musi być podwójny a na co dzień może być lekki pojedynczy. Największą zaletą jest klamra. A do wyboru macie ;

NAUTIC COBRA Stainless Steel – wykonana w całości ze stali nierdzewnej A4, w specyfikacja dla SEAL oraz służb mundurowych, do pracy w szczególnie ciężkich warunkach takich jak słona woda, błoto, piach. Niezniszczalna! Jest to również najbardziej płaska klamra COBRA. Wytrzymałość klamry na zerwanie 9kN (ponad 900kg), w pętli 18kN (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy). Mechanizm klamry uniemożliwia otwarcie pod obciążeniem. Nie jest kompatybilna z innymi klamrami oraz z panelami Compact i Multi Compact. Produkowana jedynie jako stała-regulowana, nie występuje w różnych kolorach i wariantach.

Rozmiary klamry: szer x wys x grub, waga – 7,6cm x 6,5cm x 0,8cm, 70g

COBRA – Klamra wykonana jest z aluminium 7075 (korpus), stali nierdzewnej (piny, belka zaciskowa) i mosiądzu (uszka). Wytrzymałość klamry na zerwanie 9kN (ponad 900kg), w pętli 18kN (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy). Mechanizm klamry uniemożliwia otwarcie pod obciążeniem. Klamry COBRA są kompatybilne pomiędzy różnymi rozmiarami i można je ze sobą łączyć (np. 28mm i 50mm) oraz z panelami Cobra Compact i Cobra Multi Compact.

ANSI COBRA – wykonana w podwyższonej specyfikacji, wytrzymałość klamry na zerwanie 18kN (ponad 1800kg) oraz 36kN w pętli pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy. Ma grubszy mechanizm wypinania, grubsze piny utrzymujące uszka. Nie jest kompatybilna z innymi klamrami oraz z panelami Compact i Multi Compact. Produkowana jedynie jako stała-regulowana.

Rozmiary klamry: szer x wys x grub, waga – 6,5cm x 5,6cm x 1,2cm, 72g

COBRA SUPERIOR – najmocniejsza klamra AustriAlpin, wytrzymałość klamry na zerwanie 23kN (ponad 2300kg) oraz 46kN w pętli. Wykonana jako normalna nie otwierająca się pod obciązeniem lub z system wypinania pod obciążeniem (Open Under Load) stworzony z myślą o lotnikach, spadochroniarzach oraz osobach, które chcą mieć możliwość wypięcia pasa obciążonego. COBRA SUPERIOR OPEN UNDER LOAD NIE JEST ZALECANA JAKO KLAMRA DO PASÓW RATUNKOWYCH! Klamra posiada całkowicie inny system montażu taśmy od strony regulowanej, który zapobiega możliwości przecięcia taśmy przy obciążeniu powyżej 2000 kg (co teoretycznie jest możliwe przy samozacisku). Nie jest kompatybilna z innymi klamrami oraz z panelami Compact i Multi Compact. Produkowana jedynie jako stała-regulowana, nie występuje w różnych kolorach i wariantach.

Rozmiary klamry: szer x wys x grub, waga – 8,6cm x 6,5cm x 1,4cm, 80g

I wszystkie te klamry i wyglądają ładnie i działają dobrze.

Mogę szczerze polecić pasy Bagneta jako alternatywę dla ciężkich i wielgachnych pasów ratunkowych.

Jak zjeżdżać i jak on wygląda w użyciu możecie zobaczyć na moim filmie.

 

 

UWAGA. NIE ZALECAM UŻYCIA PASA JAKO UPRZĘŻY ZJAZDOWEJ CZY JAKO ASEKURACJI. TO ŻE PISZE ŻE MOŻNA TO NIE ZNACZY ŻE KAŻDEMU SIĘ TO UDA. GDY BĘDZIEMY GO WYKORZYSTYWAĆ NIEUMIEJĘTNIE MOŻE NAM SIĘ STAĆ KRZYWDA. NIE BIORĘ ZA TO, ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI!

www.bayonet.com.pl

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA COBRA BELT RESCUE (9) COBRA BELT RESCUE (10) COBRA BELT RESCUE (11) OLYMPUS DIGITAL CAMERA COBRA BELT RESCUE (13) COBRA BELT RESCUE (14) KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA COBRA BELT RESCUE (31) OLYMPUS DIGITAL CAMERA COBRA BELT RESCUE (34) OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA COBRA BELT RESCUE (37)